Stowarzyszenie Wychowanków Liceum Ogólnokształcącego w Józefowie - organizacja pożytku publicznego
Telefon: (84) 6879378, (84) 6878079KRS 0000130279

Kolumna w Józefowie

7 luty

Kolumna w Józefowie

Burmistrz Józefowa ogłosił konsultacje społeczne w sprawie budowy kolumny św. Józefa na rynku, która będzie  z granitu i spiżu, wzniesiona na wysokość 10 metrów.

Oto opinie członków Stowarzyszenia:

  1. Kolumna powinna być z józefowskiego kamienia. Na cmentarzu jest taka kolumna (mniejsza), która stoi na grobie powstańców styczniowych, ma pewnie już ze 100 lat i trzyma się nieźle.
  2. Kolumna będzie pomnikiem na wieki, więc należy wybudować ją z materiałów trwałych.
  3. Rynek nie jest dobrym miejscem na postawienie kolumny, bo jest tam fontanna, pomnik ofiar II wojny światowej i  pomnik Józefa Piłsudskiego. Może lepszym miejscem byłby wjazd od Józefowa od strony Biłgoraja i Zamościa.  Albo najlepiej postawić ją na placu przed kościołem (4 takie opinie).
  4. Na kolumnie powinna być tablica z informacją, że Józefów założył w 1725 roku Tomasz Józef Zamoyski. A  jeśli nie na kolumnie, to w innym miejscu powinno się upamiętnić V Ordynata, który założył miasto i ufundował kościół.
  5. Czy nie lepiej przeznaczyć środków na inne pilne potrzeby mieszkańców Józefowa niż budowa kolumny.
  6. Zamiast wydawania pieniędzy na kolumnę, powinno się wreszcie upamiętnić obywateli Józefowa pochodzenia żydowskiego, którzy przez ponad 200 lat tam mieszkali.
  7. Popieram pomysł wybudowania kolumny, ale kult św. Józefa jest sprawą indywidualną  byłych i obecnych parafian. Dlatego o budowie kolumny powinny decydować ich opinie.