Stowarzyszenie Wychowanków Liceum Ogólnokształcącego w Józefowie - organizacja pożytku publicznego
Telefon: (84) 6879378, (84) 6878079KRS 0000130279

Inicjatywa Stowarzyszenia doczekała się realizacji

20 lipiec

Inicjatywa Stowarzyszenia doczekała się realizacji

Ponad 10 lat temu Zarząd Stowarzyszenia postanowił upamiętnić wszystkich mieszkańców Józefowa, którzy stracili życie w czasie II wojny światowej i okupacji. Pomysł wyszedł od  Kolegi Zygmunta Puźniaka, historyka i dokumentalisty losów Józefowa. W dniu 11 listopada 2012 roku odsłonięte zostały tablice na murze przykościelnym z nazwiskami 420 Polaków. Niestety, Zygmunt nie mógł tego zobaczyć, bo niespodziewana śmierć przerwała kilka  miesięcy przed tym  wydarzeniem   Jego życie.

Potem czyniliśmy starania o upamiętnienie  żydowskich mieszkańców zamordowanych w czasach Holokaustu.  Nasz pomysł podjęło Muzeum Getta Warszawskiego. Osobiście zaangażował się dyrektor Albert Stankowski, a w jego imieniu  pani Agata Olenderek. Ustalono, że Muzeum sfinansuje budowę pomnika przy sanagodze, autorstwa znanego rzeźbiarza Jerzego Kaliny. Natomiast Stowarzyszenie podjęło się wykonania tablicy z nazwiskami rodzin Żydów z Józefowa i innych  miast, którzy tu zostali deportowani. Działania te wspomógł Burmistrz Józefowa p. Roman Dziura.

Dokładnie w 80. rocznicę tych tragicznych wydarzeń odbyły się  13 lipca br. w Józefowie uroczystości upamiętniające ofiary Zagłady. Wzięli w  nich udział potomkowie Żydów, którzy przybyli z innych miast oraz z Izraela i USA. Uczestniczyli członkowie rodzin Polaków, którzy ratowali Żydów. Wzięła również udział delegacja Niemców z Hamburga. Uroczystość zaszczycili dostojni goście, którzy reprezentowali: władze państwowe i samorządowe, duchowieństwo, gminy wyznaniowe, organizacje społeczne i kombatanckie.

Licznie stawili się członkowie naszego Stowarzyszenia, wśród których byli: Kazik Mart – Honorowy Prezes i jego siostry Dominika i Basia, prof. Józek Grochowicz, Dorota (z d. Tarnowska) i Grzegorz Buczkowscy,  Ala Góra (z d. Dziurkowska), Janek Gałan, Janek Kudełka z siostrą Krysią Mielniczek, Maria Malawska (z d. Sadoń), Jadwiga Soluch (z d. Szkałuba), Ala Szpinda (z d. Skowrońska), Małgosia Rabiega (z d. Gargol), Wacek Turzyniecki,  Józek Więcław. Byli też dyrektorzy naszego Liceum – Pani Danuta Jóźwiak i Pan Stanisław Kowalczyk oraz obecne dyrektorki szkół podstawowych w Józefowie i Majdanie Nepryskim, absolwentki naszego Liceum:  Anna Mazurek i Maria Rysztak.

Pamiątkowa tablica, na której znajduje się 154 nazwisk rodzin Żydów z Józefowa i kilku miast, z który deportowani byli tutaj,  wykonana została dzięki darowiznom członków Stowarzyszenia i innych osób oraz wpłat na ten cel dokonanych przez Fundację Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego i Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP. Prace techniczne – po promocyjnych cenach – wykonali: Piotr Kozirak (granit i umocowanie tablicy) i Sławomir Szkałuba  (liternictwo). 

W imieniu Stowarzyszenia wszystkim dziękujemy!

Wystąpienie na uroczystości Prezesa Zarządu Stowarzyszenia – Henryka Pawła Byry